@hwangsmiles: LMNT is a very straight forward product and has very little besides the electrolytes in it. Per unit, each pack costs $1.50. But breaking down the components, it would cost significantly cheaper. LMNT uses 1,000 sodium chloride, which is literally table salt. You probably already have it in your kitchen. $0.005. Half a cent. That’s how much the sodium in LMNT would cost you in the exact form they use. 200mg potassium chloride would cost you $0.01. And 20mg of magnesium would cost you about $0.028, so basically 3 cents. 4.5 cents. That’s how much the electrolytes cost in LMNT. Of course you’re paying for not having to do the work, the flavoring, and the convenient packaging. #run #runner #runners #Running #halfmarathon #halfmarathontraining #marathon #marathontraining #temporun #thresholdrun #ocr #spartanrace #spartan #electrolytes #research #liquidiv #lmnt #sodium