it's always expensive when you buy convenience food. I feed my family of almost 6 for about $120 a week and that includes meat and fresh produce.
2024-11-08 17:47:37
4216
LynseyLouWho :
Where’s the fresh produce?!
2024-11-10 00:38:27
1983
Me'chelle Frederick :
Where's the beef?
2025-10-22 04:27:17
0
Simmy Rang :
You have to barging shop, you have to look for sales and stretch! Yall right on the convenience foods
2025-01-30 02:32:15
0
Lynn :
I swear I'm the only person that drinks water out the tap anymore
2024-11-20 12:04:48
414
macysdaytirade :
absolutely they don't need the Gatorade, soda or the water. Just drink filtered water at home with some flavor drops it you need some flavor
2024-11-09 17:45:17
668
ThatCringyMom :
I’m not gonna begrudge anyone a couple of convenience foods but geez, the drinks alone cost $100.
2024-11-20 14:45:13
1180
MegSitsB4U :
Yes! I’m convinced people don’t know how to shop and they rely too much on convenience foods
2024-11-20 21:59:23
619
meleahrodriguez :
Meat.potatoes.rice.beans. Vegetables. In our house
2024-11-20 15:58:16
722
Aubrey Ward :
lol
2025-09-15 20:37:34
0
🖤MurderMaylin🖤 :
do people not believe in buying off brand stuff? like, sure not everything is just as good, but some of that could've been a cheaper option.
2024-11-20 18:20:47
310
Laura :
That’s what I said! “Where’s the food?!”
2024-11-20 20:20:27
753
Nicholle Ramsey :
I once saw a 12pk of soda was 13$. We don’t get soda anymore.
2024-11-08 20:42:04
79
ASan1884 :
For a family of 3 in NYC I spend about $200 a week and I get lunch for my son to take to school included. They be living off convenience foods
2024-11-20 14:21:59
17
Maureen Shaul455 :
I don't see any meal planning!! I have always meal planned.
2024-11-20 16:04:47
206
jane :
and alot of stuff like condiments and shampoo you do not need every week. Buy the generic soups.....
2024-11-19 20:48:03
137
chris :
I'm not saying prices aren't high, but my weekly budget for groceries, pet supplies and household supplies for a family of 8 is 300 per week.
2024-11-20 17:23:55
89
WickedMainah62 :
Junk
2024-11-20 16:38:44
181
Wendy Hopkins ❌️ :
Every 3 months. I restock my freezer with all my meats. So when I do go to grocery store weekly it's only odds and ends
2024-11-07 01:17:34
48
Stayccoob :
Mellow Yellow is $20 per case so that’s $40 right there
2024-11-21 00:49:51
37
❤️🤍BamaJammer❤️🤍 :
I buy my meat in bulk, vacuum seal it and then put it in a deep freezer.My expensive haul is usually when I buy household items like cleaning supplies and paper towels. Its $100 more then normal.
2024-11-20 19:34:17
115
Mercedes | Hair Extensions :
Even water be like 3 24 packs for $10/$12
2025-08-12 19:56:25
0
Dandelion Keeper :
A perfect example of why we need to bring back home economics in school. Trusting that parents can teach that doesn’t work as parents don’t know anymore.
2024-11-22 23:02:08
9
Mizuzuki Momma :
Not all states or towns have cheap meat and produce guys. Depends on where they live, but I agree that all that Gatorade and mellow yellow is crazy
2024-11-28 01:40:12
9
To see more videos from user @jayyandabby, please go to the Tikwm
homepage.