@corcoranjess: Grocery shopping with a $200 weekly budget as a family of 5✨ #groceryshopping #groceryhaul #traderjoes #traderjoeshaul #grocerybudget #groceryvlog #familyof5
1 dozen eggs. no meats. not so many veggies. umm what do your meals look like if I may ask.
2025-07-27 15:46:27
24
Moimoi🇳🇿 :
no cooking from scratch?😳
2025-08-01 05:38:12
0
lifewith_luke :
In Hawaii that $122 basket would easily be $300..😭
2025-07-31 19:14:58
0
Kale :
My jaw is on the floor seeing how cheap everything there is compared to Canada!!
2025-07-27 05:10:49
235
Jon Slagle987 :
Snacks and microwave meals.where is the protein.
2025-07-28 16:39:27
5
#chikis75 :
just wondering wat do u do for a "living?" to afford a "black pool", all this food?, n x3 kids...wow!!
2025-07-30 02:37:27
0
Simoth 🇵🇸 :
genuine qn from an Aussie, do you guys buy fresh meat?
2025-07-29 14:32:09
1
lamontmorrison :
I live alone i spend 200 in maybe 2 months but I do work 15 hrs a day 5 days week😳😁😂
2025-07-27 17:39:59
0
★Asca🕷 :
200 a week is a lot
2025-07-26 21:40:29
580
Tameeka :
That food wouldn’t last a day in my household of 5. Australia is so expensive now and only goes up by price every week
2025-07-29 10:30:03
0
Empowered Para aka Brittney :
my gosh, you got sooo much food. where i live that would have cost $300
2025-07-30 15:27:18
2
hoobear0711 :
I’m a family a 5 with a 200 every 2 weeks budget 😭
2025-07-27 19:21:22
0
Karen Mashiba :
Impossible here in Hawaii.
2025-07-27 09:12:08
0
Heather Rose 🌹 :
Are you in another country because I didn’t recognize a single brand of food lol
2025-07-27 19:19:48
1
HN :
there's 7 nights of dinner there?
2025-07-27 20:48:43
0
Ari Lud :
my bf and i filled our cart at trader and spent $170. love that store
2025-07-28 03:12:38
0
Where :
I eat $30-40 dollars of food per day in bulk, which is about 25-35 dollars USD, not take-out or anything (could be my countries insane inflation, no that doesn’t mean the dollar cost difference, *inflation*) if I had to take care five versions of myself, I would be broke, crazy metabolism and lots of cardio
2025-07-27 13:33:54
0
Jessica :
$200!!! Thats a lot i spend that much for 2 weeks for a family 5. That would include meat
2025-07-27 16:18:30
0
Beanzy72 :
As an asian, paying for frozen jasmine rice is wild to me. Try this at Costco or Sam's lol
2025-07-28 16:54:45
3
Addison 💫 :
My mum spent $1000 on food the other day
2025-07-27 12:17:43
3
nate :
I dont think people in the comments understand that not every currency has the same value 😅
2025-07-27 15:00:08
3
kaladundas :
I’d love to know the meals
2025-07-27 06:46:00
3
Marcie :
$200! I feel like I literally buy meat, produce and dairy and am well over that!
2025-07-28 00:44:58
8
Justin :
$200 in Aus is 3 days of shopping for myself, wife and 3 kids.
2025-07-27 04:03:02
5
Harley_presley_Lavender :
are flowers an essential item though??-🙄
2025-07-27 10:26:33
3
To see more videos from user @corcoranjess, please go to the Tikwm
homepage.